بخش عمده تجارت جهانی از طریق حمل و نقل دریایی صورت می‌پذیرد، تهدید تروریسم نیز در کنار این مسئله، حفاظت از بنادر را به اولویت اول در صنعت بنادر، کشتیرانی، جابه‌جایی مسافران و انواع محموله‌ها و کانتینرهای بار و کالا تبدیل کرده است. باتوجه به شرایط بنادر که هم شامل دریا و هم خشکی می‌شوند، تامین امنیت چالش‌های خاص خود را از نظر انتخاب و نصب تجهیزات مناسب دارد. نظارت تا فواصل دور و بر مناطق وسیع، حفاظت از کالاها و تاسیسات از جمله اسکله‌ها و سکوها، ورودی‌ها، انبارها، بخش اداری و سازمانی، محوطه پیرامونی، کنترل تردد و دسترسی افراد از ورودی بندر در خشکی و دریا تا کلیه بخش‌های دیگر، کنترل و نظارت دقیق بر پارکینگ‌ها و ترافیک و ورود کلیه وسایل نقلیه حامل بار از جمله موارد مهم و ضروری در تامین امنیت بنادر هستند.

با استفاده از راهکار کنترل دسترسی در ورودی بندر می توان ورود افراد و خودروها را کنترل و مدیریت و در صورت لزوم محدود نموده و با استفاده از دوربین‌های مناسب مجهز به تکنولوژی‌ هوشمند شناسایی چهره می‌توان با استفاده از اطلاعات دیتابیس موجود در نرم‌افزار مدیریت ویدئو، چهره افراد مظنون و سوژه‌های تعریف شده به عنوان فرد مشکوک را به سرعت شناسایی کرده و واکنش فوری نشان داد.

با استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند ویدئو آنالیتیک می‌توان هرگونه رفتار و حرکت مشکوک و غیر عادی را به سرعت شناسایی کرده و از سرقت کالاهای موجود در بندر جلوگیری کرد.

تعریف فنس مجازی با استفاده از تکنولوژی ویدئو آنالیتیک برای تشخیص هر گونه تلاش برای ورود و نفوذ غیر مجاز به بندر با قایق، کشتی و یا فردی که با شنا کردن قصد ورود به بندر را دارد، کمک می‌کند تا با اعلام آلارم به تیم حراست و گارد ساحلی با واکنش فوری از ورود فرد یا افراد مزاحم جلوگیری کرد.

نظارت کامل و هوشمند بصورت دائم بر آب‌های مناطق و مرز ساحلی نیز برای جلوگیری از هرگونه فعالیت غیرقانونی ضروری است. از اینرو، استفاده از تجهیزات مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی سخت، باد و طوفان و… برای عملکرد صحیح سیستم مستقل از شرایط محیطی و ارائه تصاویر با کیفیت و جزئیات بالا در کلیه شرایط نوری و آب و هوایی و استفاده از دوربین‌های با رزولوشن مناسب و لنزهای دارای فاصله کانونی بلند به منظور ضبط تصاویر واضح از فواصل دور به نظارت صحیح و بی‌وقفه بر مناطق ساحلی کمک می‌نماید.

با توجه به احتمال وقوع حریق به خاطر برخی از محموله‌ها به ویژه محموله‌های سوختی و کشتی‌های نفتکش و… که در بندر پهلو می‌گیرند، استفاده از سیستم اعلان حریق مناسب برای تشخیص فوری دود و آتش بخشی جدایی ناپذیر از سناریوی تامین امنیت بنادر است.

در این راستا کیمیا الکترونیک، با ارائه راهکارهای جامع و یکپارچه امنیتی اعم از نظارت تصویری هوشمند، کنترل تردد و دسترسی، اعلان حریق و فراخوان عمومی، امنیت بنادر کشور را تامین می‌کند.