با توجه به نقش نیروگاه‌ها در تولید، انتقال و توزیع انرژی به شکل‌های مختلف، وجود هرگونه مشکل در ایمنی و امنیت آن ها تهدیدی جدی برای سلامت عمومی، محیط زیست، اقتصاد و… است. حفاظت هوشمند از نیروگاه‌ها و زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع انرژی به علت هزینه بسیار بالای ناشی از خسارت و تعمیر این تاسیسات و تجهیزات آن‌ها، از اولویت بالایی برخوردار بوده و از هدر رفت سرمایه تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

شرکت کیمیا الکترونیک با بهره‌گیری از بستر مناسب شبکه و انواع سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هوشمند، بسیاری از پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، سدها، بنادر و معادن کشور را با راهکارهای حفاظت الکترونیک تجهیز کرده است.

کیمیا الکترونیک با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب علاوه بر تضمین امنیت این زیرساخت‌های حیاتی امکان مدیریت دسترسی و تردد کارکنان و افراد مراجع را نیز در بالاترین سطح فراهم می‌کند.

تامین امنیت انواع نیروگاه‌های هسته‌ای، فسیلی، خورشیدی، بادی، سیکل ترکیبی و… درست به اندازه اهمیت این زیرساخت‌ها در تامین انرژی و منابع مورد نیاز کشور دارای اهمیت است.

جلوگیری از تلاش برای نفوذ به محیط و ایجاد اختلال، داشتن میدان دید گسترده و پوشش نظارتی حفاظتی کامل بر نیروگاه و محوطه پیرامون و ردگیری هوشمند و اتوماتیک سوژه مشکوک در کلیه نقاطی که جابجا می‌شود، تکنولوژی‌های هوشمند برای جلوگیری از ورد افراد غیر مجاز و اعلام آلارم به تیم حراست در صورت وجود کوچکترین تلاش برای ورود و کاهش آلارم‌های کاذب و خطا به حداقل میزان ممکن، نظارت زنده و ریموت بر کلیه ترددها و رویدادهای در حال وقوع، جلوگیری از رفتارهای خشونت آمیز و حملات تروریستی، مدیریت تردد و دسترسی افراد در به بخش های مختلف نیروگاه، حفاظت کامل از سلامتی پرسنل و اطلاع رسانی و اعلان هشدار در صورت لزوم به آن‌ها، نظارت دقیق بر ورودی‌ها و کنترل تردد و دسترسی در تمام سایت‌ها و محدود کردن تردد فقط برای برخی  افراد مجاز، تکنولوژی‌های جدید برای شناسایی چهره افراد و حفاظت پیرامونی هوشمند، تشخیص و اعلان حریق، و اعلان هشدار در شرایط اضطراری با سیستم‌های هوشمند فراخوان عمومی همگی ابعادی از یک راهکار حفاظتی جامع برای تامین ایمنی و امنیت نیروگاه‌ها هستند.

در این راهکارهای امنیتی از تجهیزات دارای تحمل بالا نسبت به طیف دمایی گسترده و شرایط آب و هوایی سخت برای مدت طولانی، تجهیزات مقاوم در برابر رطوبت، آلاینده‌ها، گازها و مواد خورنده، تجهیزات دارای سنسورهای قوی نسبت به شرایط دمایی محیط و تشخیص حریق و راهکارهای نظارتی مناسب استفاده در شرایط آب و هوایی و شرایط نوری نامساعد برای تشخیص درست و دقیق سوژه‌ها، نظارت پیوسته ریموت بدون وقفه و اشکال به خاطر موقعیت جغرافیایی، و تجهیزات با نرخ خرابی پایین بهره گرفته می‌شود.

تجهیز نیروگاه‌های سمنگان، فارس، توربین‌سازی مپنا، علی‌آباد، فردوسی، گناوه، قشم، غرب کارون، بهبهان، مزرعه بادی کهک، نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند و …. به راهکارهای جامع و هوشمند حفاظت الکترونیک چند نمونه از پروژه‌های کیمیا الکترونیک در صنعت نیروگاهی و زیرساخت‌های تامین انرژی هستند.